Osteoporoos – vaikne luude vaenlane

Osteoporoos on haigus, mis muudab luud nõrgaks ja hapraks. Vaatamata sellele, et see on maailma kõige levinum luude hõrenemise haigus, ei ole see veel üldiselt tuntud ega arutletud. Selles blogipostituses avame teema süvitsi, et jagada rohkem teavet ja nõuandeid.

Mis on osteoporoos?

Osteoporoos on luuhaigus, mille käigus luud muutuvad nõrgaks ja on kalduvus kergelt murduda. Normaalsetes luudes toimub kogu aeg luu ehitamine ja lagundamine. Osteoporoosi korral aga laguneb luu kiiremini, kui uut luud tekib. See tähendab, et luud muutuvad nõrgaks ja järjest õhemaks. Nõrgenenud luud on ohtlikud, sest need võivad kergesti murda. Kõige sagedamini mõjutavad osteoporoosi korral lülisambaid, puusasid ja randmeid.

Sümptomid ja ravi

Osteoporoosi kõige kurvemaks osaks on see, et algstaadiumis ei esine mingeid sümptomeid – luude hõrenemist ei tunne ega näe. Sageli saavad inimesed oma haiguste kohta teada alles siis, kui neil on olnud mõni luumurd. Sellega seoses on oluline hakkama tegelema ennetustööga juba nooruses: tugeva luustiku aluseks on regulaarne füüsiline koormus ja piisav kaltsiumi ning D-vitamiini tarbimine.

Osteoporoosi ravi eesmärk on peatada luu hõrenemine, valu leevendamine, luumurdude riski vähendamine ja iseseisva liikumisvõime säilitamine. Ravi võib hõlmata kaltsiumi ja D-vitamiini lisandeid, erinevaid ravimeid ja treeningravi.

Kokkuvõtteks

Osteoporoos on salakaval haigus, mis mõjutab miljoneid inimesi üle maailma. Kuigi see on eakate haigus, on ennetamine oluline juba nooruses. Ärge unustage, et teie luud vajavad pidevalt nii füüsilist koormust kui ka tasakaalustatud toitumist. Kui teil on riskifaktorid või kahtlustate, et teil võib olla osteoporoos, pöörduge oma arsti poole.