Osteoporoos – vaikne luude vaenlane

Osteoporoos on haigus, mis muudab luud nõrgaks, õrnaks ja vastuvõtlikuks murdudele. See mõjutab miljoneid inimesi üle kogu maailma, sealhulgas Eestis, võtmata vanusepiire.

Osteoporoos tekib siis, kui luude uuenemine ei toimu enam nii kiiresti kui vana luukoe kadumine. Tulemuseks on luud, mis on vähem tihedad ja tugevad, muutes need kergesti murduvaks.

Kahjuks on osteoporoos varjatud haigus, mis tavaliselt ei ilmu enne, kui tekib luumurd. Kõige tavalisemad murrukohad osteoporoosiga inimeste seas on puusad, selg ja randmed.

Osteoporoosi riskitegurid varieeruvad geneetilisest eelsoodumusest elustiili teguriteni. Need hõlmavad vanust, sugu (naised on suurema riskiga), perekonna ajalugu, vähene kaltsiumi ja D-vitamiini tarbimine, vähene kehaline aktiivsus ja teatud ravimid.

Esmane ennetus on oluline

Ennetamiseks on oluline alustada varakult. Soovitatakse kaltsiumi-, D-vitamiini- ja mineraaliderikast toitu, piisavat füüsilist aktiivsust ja alkoholi, kohvi ning tubaka tarbimise vähendamist. On oluline jälgida oma luutervist juba noorest east alates ja teha seda regulaarselt kogu elu vältel.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata kaltsiumi- ja D-vitamiini tarbimisele, mis on luude tugevuse seisukohalt väga olulised. Lisaks aitab regulaarne treening – eriti kaalutreening ja tugevusharjutused – luude tugevust suurendada.

Kokkuvõte

Osteoporoos on tõsine tervisehäire, millega võib silmitsi seista igaüks meist. Selle vältimiseks on vaja aegsasti mõelda oma luude tervisele ja võtta tarvitusele ennetusmeetmed. Oluline on jälgida oma toitumist ja füüsilist aktiivsust, et hoida oma luud tugevate ja tervetena läbi kogu elu. Ärgem unustagem, et tervislikud luud on tervisliku ja aktiivse elu aluseks.