Osteoporoos: vaikiv luude vaenlane

Osteoporoos on luuhaigus, mis seostub ennekõike vananemisega ja mõjutab miljoneid inimesi üle maailma. Lugege lähemalt sellest, kuidas haigust ennetada ja mida teha, kui see juba on diagnoositud.

Osteoporootilised luud on haprad ja neis on tekkinud mikromurrud. Meie luude tugevus ja vastupidavus sõltub luukoe kogusest ja kvaliteedist. Osteoporoosis hõreneb luu sisekude ja seetõttu muutub luu hapramaks. Ennetava tegevusena on soovitatav hoida kehakaal kontrolli all, jälgida tasakaalustatud ja kaltsiumirikast toitumist ning tegeleda regulaarselt füüsilise tegevusega.

Kui osteoporoos on juba diagnoositud, soovitavad arstid jätkata tervisliku eluviisi harrastamist, et aeglustada haiguse progresseerumist. Kindlasti ei tohiks ära unustada ka arsti poolt välja kirjutatud ravimeid. Mõned ravimid aitavad aeglustada luude hõrenemist, teised aga stimuleerivad uue luukoe teket.

Osteoporoosi komplikatsioonid võivad olla väga tõsised, sealhulgas luumurrud, mis tekivad siis, kui luud muutuvad nii habrasteks, et murduvad isegi mõne kergete traumade tagajärjel. Sellised murrud võivad oluliselt mõjutada inimese elukvaliteeti.

Kokkuvõtteks on oluline teada, et osteoporoos on tõsine haigus, mis nõuab nii ennetamist kui aktiivset ravi. Mida varem me sellele tähelepanu pöörame, seda tõenäolisem on, et suudame säilitada oma luude tervise ja elukvaliteedi ka kõrgemas eas. Kõige tähtsam on hoida aktiivset ja tervislikku eluviisi, jälgida oma toidusedelit ning vajadusel võtta arsti poolt välja kirjutatud ravimeid. Olge oma luude tervise suhtes proaktiivne!