Osteoporoos – Vaikne hävitaja

Osteoporoos on salakaval haigus, mis mõjutab miljoneid inimesi üle kogu maailma. See aga ei tähenda, et peaksime selle vastu võitlemiseks jõuetud olema. Oma tervisele ja tugevatele luudele saab igaüks ise kaasa aidata.

Osteoporoos on haigus, mis muudab luud hapraks ja nõrgaks, võimendades luumurdude riski. Sellega kaasneb luude mineraalse tiheduse vähenemine ja struktuurilised muutused, mis teevad luud nõrgemaks ja murdumiskergemaks. Sageli on esimeseks märksõnaks luumurrud, mis tekivad tavapärasest kergema trauma tagajärjel.

Faktorid nagu menopaus, vananemine, pärilikkus, vähesed piimatoodete tarbimine, vähene liikumine ja teatud ravimite pikaajaline tarvitamine suurendavad osteoporoosi riski. Naistel on postmenopausis suurem risk haigestuda osteoporoosi kui meestel.

Ennetusmeetoditena on soovitatav piisav kaltsiumi- ja D-vitamiini tarbimine, regulaarne kehaline aktiivsus ja suitsetamisest hoidumine. Piimatooted, rohelised lehtköögiviljad ja kalad on head kaltsiumi allikad. D-vitamiini saab päikesest ja mõnedest toitudest nagu rasvane kala ja muna.

Kokkuvõtteks, osteoporoos on haigus, millest tuleks kindlasti rohkem rääkida. See on salakaval ja tihti väljendub see juba siis, kui haigus on kaugele arenenud. Võtame kokku soovitused tervete ja tugevate luude hoidmiseks: tarbi piisavalt kaltsiumi- ja D-vitamiini rikast toitu, liigu regulaarselt ning väldi suitsetamist. Kuid kahtluse korral pöörduge kindlasti arsti poole ja laske korraldada luutiheduse uuring. Selline haigus ei ole vältimatu, kui olete hästi informeeritud ja teete ennetavaid samme selle ärahoidmiseks.