Osteoporoos: Luude tervise varjatud ohustaja

Sissejuhatus

Mõeldes tervisemuredele, mis vanusega kaasnevad, tulevad esimesena pähe tõenäoliselt südame-veresoonkonna haigused, dementsus või nägemisteravuse langus. Üks oht, millele harva mõeldakse, kuid mis võib oluliselt häirida elukvaliteeti, kannab nime osteoporoos.

Sisu

Osteoporoos on luuhaigus, mille puhul luude tihedus väheneb ja luu mikroarhitektuur halveneb. See teeb luud nõrgaks ja habraseks, suurendades luumurdude ohtu. Kuigi osteoporoos ise ei põhjusta sümptomeid, on luumurrud sageli valusad ja võivad viia pikaajalise invaliidsuseni.

Osteoporoos mõjutab miljoneid inimesi üle kogu maailma, sealhulgas ka Eestis. Eriti ohustatud on naised menopausi järgses eas, kuid ka meeste osteoporoosi esinemissagedus kasvab vanuse tõustes.

Õnneks on osteoporoosi võimalik ennetada ning ka sellele tingimusele leidub ravi. Oluline on kaltsiumirikas toitumine, regulaarne liikumine, alkoholi mõõdukas tarbimine ja tubakast hoidumine. Kui osteoporoos on juba diagnoositud, võib arst välja kirjutada ravi, mis aitab luude tihedust suurendada ja osteoporoosiga seotud luumurdude riski vähendada.

Kokkuvõte

Vanemaks saades peaksime olema teadlikud osteoporoosi ohtudest ja võtma selle vastu ennetavaid meetmeid. See tähendab, et peame pöörama tähelepanu oma toitumisharjumustele ja füüsilisele aktiivsusele, vältima veelgi elustiili ohutegureid ning regulaarselt külastama arsti. Kui olete mures oma luutervise pärast, ärge kartke seda oma perearstiga arutada. Koos saate leida parima viisi oma luude tervise hoidmiseks läbi aastate. Osteoporoosi ennetamine ja ravi on pikaajaline protsess, kuid need sammud võivad aidata hoida teie luud tugevana kogu elu.