Osteoporoos: salakaval luukude vaenlane

Osteoporoos on võrdlemisi tõsine ja levinud haigus, mis võib mõjutada inimesi igas vanuses. See on peamiselt luude hõrenemist ja nõrkust põhjustav haigus. Kuna osteoporoos on sageli asümptomaatiline enne kui esineb esimene murrang, nimetatakse seda sageli “salakavalaks”.

Luude tervis on osa meie üldisest heaolust

Osteoporoos võib mõjutada ükskõik millist luud inimkehas, kuid see mõjutab kõige sagedamini kõrgema murruriskiga piirkondi, näiteks selgroogu, randmeid ja puusasid. Haigus on sagedasem naistel, eriti menopausijärgsetel naistel, kuna nende östrogeenitase, mis aitab luukoe säilitamisel, hakkab langema.

Kuidas haigus avaldub ja kuidas seda diagnoositakse?

Enamik inimesi ei tunne osteoporoosi varases staadiumis mingeid sümptomeid. Mõnikord võib aga esinev valu ning õrnus luudes. Hilisemas staadiumis võivad tekkida luumurrud ning selgroo kokkupressumise tõttu võib inimese pikkus väheneda.

Osteoporoosi diagnoosimisel kasutatakse luutiheduse mõõtmist. See uuring aitab määrata, kas inimesel on normaalne luutihedus, osteopeenia (kergelt vähendatud luutihedus) või osteoporoos.

Haiguse ennetamine ja ravi

Hea uudis on see, et osteoporoosi saab ennetada ja ravida. Oluline on säilitada tervislik ja tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab palju kaltsiumi ja D-vitamiini. Samuti on oluline regulaarne füüsiline tegevus, eelkõige jõutreening ja tasakaaluharjutused. Ravimite abil saab aeglustada luukoe kadu ja parandada luutihedust.

Osteoporoos võib algul tunduda hirmutav, kuid õigel ajal avastatuna on ta kontrollitav. On oluline, et me kõik oleksime teadlikud oma luude tervisest ja võtaksime tarvitusele ennetavad meetmed, et vältida selle haiguse tekkimist. Jälgime oma toitumist, liigume piisavalt ning kui riskifaktorid on olemas, laseme end aeg-ajalt kontrollida. Sellisel moel on võimalik osteoporoosi ennetada ning sellega tõhusalt toime tulla.