Osteoporoos: luude haigus, mis vajab tähelepanu

Osteoporoos on haigus, mis muudab luud nõrgaks ja habraseks, tuues kaasa suurenenud luumurdude riski. See on ülemaailmne terviseprobleem, mida mõnikord nimetatakse “varjatud epideemiaks” või “vaikivaks tõveks”. Paljudel inimestel, kellel on osteoporoos, on selle kohta vähe või üldse mitte teadmisi, enne kui nad kogevad tõsiseid tüsistusi, nagu luumurrud.

Mis on osteoporoos?

Osteoporoos on haigus, mis mõjutab luukoe tihedust ja struktuuri, muutes luud nõrgemaks ja habrasemaks. Tavaliselt algab see pärast menopausi naistel, kuid see võib mõjutada ka mehi. Osteoporoos võib mõjutada kõiki luid, kuid tõenäolisemalt mõjutab see puusa-, rindkere- ja selgroolülisid.

Mis põhjustab osteoporoosi?

Osteoporoosi põhjused võivad olla mitmesugused, sealhulgas geneetilised tegurid, elustiili tegurid nagu suitsetamine ja alkoholi joomine, aga ka teatud haigused ja ravimid. Kuid kõige olulisem riskitegur on vanus – osteoporoosi risk suureneb koos vanusega.

Kuidas osteoporoosi ära tunda?

Osteoporoosi sümptomid võivad olla mittespetsiifilised ja sageli jäävad märkamata, kuni esineb oluline luumurd. Varajased sümptomid võivad hõlmata seljavalu, lühemaks jäämist või kummarduva asendi tekkimist. Parim viis osteoporoosi diagnoosimiseks on luutiheduse mõõtmine, mida nimetatakse DEXA-skaneerimiseks.

Kuidas on võimalik osteoporoosi ennetada ja ravida?

Osteoporoosi ennetamine hõlmab tervislikke eluviise, sealhulgas piisavat kaltsiumi- ja D-vitamiini tarbimist, regulaarset kehalist aktiivsust ja suitsetamise vältimist. Osteoporoosi ravi võib hõlmata ravimeid, mis aeglustavad luukoe kadu, ja harjutusi, mis tugevdavad luid ja lihaseid.

Lõpetuseks, osteoporoos on tõsine haigus, mille mõju võib olla laastav, kuid õigeaegse diagnoosimise ja raviga saab selle mõju oluliselt vähendada. Keskeas ja vanemad inimesed, eriti naised, peaksid arutama oma arstiga osteoporoosi riski ja vajadust regulaarseks jälgimiseks.