Hoolitse oma luude eest: osteoporoos kui vaikiv oht

Osteoporoos on haigus, mille puhul luude tihedus oluliselt langeb, muutes need habras ja purunemisohtlikuks. See on naiste hulgas üks levinumaid luuhaigusi, mõjutades eriti neid, kes on jõudnud menopausi.

Osteoporoosi kõige salakavalam omadus on selle vaikiv kulgemine. Alguses ei pruugi haige midagi tunda ja sümptomeid, nagu luuvalu või -nõrkus, ilmneb sageli alles siis, kui haigus on jõudnud kaugele. Seega on osteoporoosi varajane avastamine märkimisväärselt keeruline.

Riskigruppi kuuluvad eelkõige üle 50-aastased naised, kes on jõudnud menopausi. Lisaks on ohus need, kellel on perekondlik eelsoodumus luuhaigustele, suitsetajad, liigse alkoholitarbimisega inimesed ja need, kes tarvitavad pikema aja jooksul teatud ravimeid, nagu kortikosteroide. Osteoporoosi riski suurendab ka tegevusetus ja väheliikuv eluviis, sest liikumine ja treening stimuleerivad luude tervist.

Kuigi osteoporoosi ei saa päris ära hoida, saab selle tekkimise riski oluliselt vähendada. Oluline on tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab piisavas koguses kaltsiumi ja D-vitamiini. Samuti aitab luutihedust säilitada regulaarne füüsiline aktiivsus, eelkõige jõutreening ja mõõdukas aeroobne treening.

Tihti määravad arstid osteoporoosiga patsientidele ravimeid, mille eesmärgiks on aeglustada luukoe kadu. Need ravimid ei saa haigust ravida, kuid nad aitavad peatada luu tiheduse vähenemise ja vähendavad luumurdude riski.

Osteoporoosi ennetamine ja varajane avastamine on võti, et säilitada tervislikke luid ja vältida tõsiseid tüsistusi. Oluline on järgida tervisliku toitumise ja liikumise põhimõtteid ning pöörata tähelepanu võimalikele sümptomitele. Olge oma tervise suhtes proaktiivsed ja pöörake tähelepanu ka oma luudele.